جاذبه های طبیعی داراب / جاذبه های گردشگری داراب / گردشگری داراب / گردشگری روستایی / گردشگری فرهنگی_تاریخی / گردشگری و محیط زیست

روستای نوایگان داراب(ماسوله فارس)

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ در ۵:۴۹ ب.ظ توسط

این روستا دارای اسامی چون نوکان، نودایجان، نوایگان بوده است. قدیمی ترین آثار باستانی آن در ضلع شرقی موسوم به قلعه پیکان قرار دارد که آثار آن احتمالابه دوره سفال نخودی برمی گردد.

روستای نوایگان در فاصله ۴۹ کیلومتری جنوب شرق شهر داراب واقع شده است. اگر جاده داراب به حاجی آباد را انتخاب کنید، درمیانه راه به مسیر روستای نوایگان خواهید رسید.

روستای نوایگان سرزمین گل، انجیر، بادام و گردو است. تولید انجیر از باغات دیم و گل محمدی، این روستا را به یکی از قطب های تولید انجیر وگل محمدی در فارس تبدیل کرده است.

قلعه تاریخی نوایگان

در زمانهای قدیم مردم این روستا در منطقه ای به نام پس پیکان زندگی می کردند که امروزه بقایای آثار زندگی آنها در آنجا موجود است. آب مورد نیاز مردم در آن زمان از چشمه ای به نام میک یا موک و به وسیله جدولی که از ساروج ساخته بودند، به محل زندگی آورده میشده و ابتدا در آب انباری ذخیره شده و بعد مورد استفاده قرار می گرفته است.

ر آنجا قبرستانی وجود داشته که به قبرستان گبرها معروف می باشد که بیانگر رواج آیین زرتشت در این منطقه میباشد. در زمان ساسانیان مردم به دلایلی نامعلوم به منطقه کنونی مهاجرت می نمایند. پس از اسلام نیز این روستا از رونق خاصی .برخوردار بوده و در سال ۱۸۳ هجری مسجدی در این روستا ساخته میشود که کتیبه تاریخ آن هنوز موجود می باشد

به دلیل ازدیاد جمعیت، مردم این روستا به مناطق دیگر از جمله قلعه بیابان، تنگ طه، داراب،شیراز و مناطق دیگر مهاجرت نمودند. از چند سال پیش نیز شهرک نوایگان، به دلیل کمبود مکان برای افراد به وجود آمد.

این روستای کوهستانی و زیبا  قدمتی ۱۸۰۰ ساله دارد و تعمیر مسجد آن براساس سنگ نوشته ای که در دیوار قدیمی مسجد نصب شده به زمان خواجه عبدالله انصاری می رسد و در قبرستان قدیمی نوایگان قبرهایی کشف شده که به طرف بیت المقدس بوده است.

روستای نوایگان در دره ای در وسط کوه های بلند واقع شده و منازل آن در شیب کوهستان به گونه ای است که پشت بام خانه پایین به منزله حیاط منزل بالاست. در یک طرف دره منازل و در طرف دیگر باغ های زیبا که سرسبزی جالبی به طبیعت روستا داده واقع شده است. هوای پاک و کوهستانی روستا و طراوت خاص آن بویژه در تابستان به جاذبه های این محل می افزاید.

جاذبه های گردشگری مجاور روستای نوایگان :

در نزدیکی روستای نوایگان به مکان دیگری به نام آب بادام می رسیم که در این مکان هم مانند سایر جاها می توان کشاورزانی را دید که با مشقت و زحمت فراوان به کشت و زرع می پردازند. لازم به ذکر است که نخل هایی در این مکان وجود دارد که از کیفیت خوبی برخوردار است.

اگر کمی از آب بادام دورتر برویم به مکانی دیگر می رسیم به نام آب انار که در این مکان هم کشاورزی به سختی و مشقت فراوان و با آب اندک انجام می شود.

در ادامه مسیر به آب گردو می رسیم که آخرین نقطه نوایگان است که به مرز جنت شهر متصل می شود و دارای اقلیم و آب و هوایی بسیار سرد است و بیشه های آن زبانزد خاص و عام بوده و طبیعتی زیبا به این منطقه داده است.

در سمت دیگر حرکتمان به مکانی دیگر می رسیم که قلب تپنده اقتصاد نوایگان است، به نام بونه ها که در این مکان سالانه بیش از ۵۰۰ تن انجیر خشک به صورت دیم تولید می شود که دومین تولیدکننده انجیر بعد از استهبان در استان فارس به شمار می آید.

مکان دیگر بهروئیه نام دارد که در این مکان بیش از ۸۰۰ تن انگور تولید می شود که این انگورها را براساس یک سنت قدیمی در همان مکان به مویز تبدیل می کنند و سپس به بازار عرضه می شود.

مکان دیگر سه چاه و میونکوه است که این مکان بزرگ ترین تولید کننده گل محمدی به صورت دیم است که سالانه بیش از هزار تن گل محمدی در آن تولید می شود و از جمله مکان های دیگری است که زیبایی خاص خودش را دارد و طبیعت دل انگیزی به منطقه نوایگان داده است.

زمستان هایی سرد دارد و تابستان آن از اعتدال ویژه ای برخوردار است. آب و هوایی منحصر به فرد دارد و درختانی چون نخل و لیموترش، که مخصوص منطقه گرم هستند، در این منطقه وجود دارد و قابل کاشت هستند. از سوی دیگر درختانی چون انگور، انجیر، بادام، گردو و گل محمدی و ارژن، کیکم، بنه و سرو وحشی که مربوط به آب و هوای کوهستانی است نیز در این جا به وفور یافت می شود.

از نظر حاصلخیز بودن خاک آن هم کم نظیر است. کوه های این ناحیه دنباله رشته کوه زاگرس است و قله های معروفی چون کوه قبله، سه چاه و میانکوه در آن دیده می شود که ارتفاع این قله ها از ۱۸۶۵ متر  تجاوز می کند.

این روستا در اطراف خود آبادی هایی دارد به نام های جایرود که در فاصله ۶ کیلومتری نوایگان واقع شده است. همچنین روستای کوچکی به نام مزرعه آب که دارای چشمه ای زیباست و در ۳ کیلومتری جایرود قرار دارد و درختان تشکیل دهنده این مکان سرسبز درخت آلو سیاه و گردو و بادام است که به وفور وجود دارد و گردوی این منطقه دارای کیفیت فوق العاده ای است.

در کنار مزرعه آب مکانی به نام حشمت قرار دارد که در این مکان هم چشمه بسیار زیبایی وجود داشته که بر اثر خشکسالی از بین رفته است و درختان این منطقه از آب چاه به صورت قطره ای آبیاری و سیراب می شوند.

برچسب‌ها

Comments are closed.