تاریخ شهر داراب / جاذبه های تاریخی داراب / جاذبه های فرهنگی و تاریخی داراب / درباره شهرستان داراب / گردشگری داراب / گردشگری فرهنگی تاریخی / گردشگری فرهنگی_تاریخی / گردشگری و میراث فرهنگی

سکه های ضرابخانه دارابگرد در موزه های انگلیس و استرالیا

مرداد ۲, ۱۳۹۷ در ۲:۳۸ ب.ظ توسط

سکه های دارابگرد

موزه فیتزویلیام،  ۸ قطعه سکه ضرب شده در ضرابخانه دارابگرد دارد که آنها را نیز به نمایش درآورده است.این هشت سکه با شناسنامه های کاملا مشخص و ثبت شده در معرض دید عموم هستند و همانگونه که خود معترفند این سکه ها بسیار نادر و منحصربفرد می باشند.

وب سایت موزه Fitzwilliam  مدت زیادی است که اشیاء باستانی مختلف کشف شده در نقاط مختلف جهان را به نمایش می گذارد. پایه و اساس موزه فیتز ویلیام به سال ۱۸۱۶ باز می گردد و درسال ۱۹۶۸ به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های هنری در انگلستان و حائز رتبه اول است و مدیران این موسسه معتقدند که این موزه یکی از افتخارات بزرگ دانشگاه کمبریج است.

هر چند که انگلیسی ها همیشه آثار و اشیاء تاریخی ما را به یغما برده اند اما بهر حال دست ما کوتاه و خرما بر نخیل است.

و اما در این بین، موزه فیتزویلیام،  ۸ قطعه سکه ضرب شده در ضرابخانه دارابگرد دارد که آنها را نیز به نمایش درآورده است.

این هشت سکه با شناسنامه های کاملا مشخص و ثبت شده در معرض دید عموم هستند و همانگونه که خود معترفند این سکه ها بسیار نادر و منحصربفرد می باشند.

 

سکه های ضرابخانه دارابگرد در موزه ویلیام، ۸ قطعه هستند که مربوط به دوران ساسانی می باشند.

زیبایی و شکوه این سکه ها بحدی است که حتما همشهریان عزیز دارابی باید آنها را ببینند و بدانند و آگاه باشند که تاریخ سرزمین ما “داراب”، در همه جای دنیا حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

سکه شماره CM.IS.57-R

واحد پول: درهم-دوران اسلامی-نقره-حکومت اموی

سکه شماره CM.IS.56-R

 واحد پول: درهم-دوران اسلامی-نقره-عبدالملک-حکومت اموی

سکه شماره CM.IS.10-R

 واحد پول: درخم-دوران اسلامی-نقره-عبیدالله بن زیاد-حکومت اموی در شرق-محراب آتش

سکه شماره CM.80.1994

 واحد پول: فلس-دوران اسلامی-مس-عبدالملک-حکومت اموی در شرق-تحویل شده توسط:مارکوس فیلیپس-محراب آتش

سکه شماره CM.303.1997

 واحد پول:درخم-دوران اسلامی-نقره-خسرو دوم-حکومت اموی در شرق-صندوق اعطای مدال و نشانهای افتخار-محراب آتش

سکه شماره CM.302.1997

 واحد پول:درخم-دوران اسلامی-نقره-خسرو دوم-حکومت اموی در شرق-صندوق اعطای مدال و نشانهای افتخار-محراب آتش

سکه شماره CM.340.2008

 واحد پول:درخم-دوران اسلامی-نقره-خسرو دوم-زیادبن ابی سفیان-حکومت اموی در شرق -محراب آتش با دو ملازمان(چک لیست سکه های اسلامی، استفان۱۹۹۸-سانتاروزا)

سکه شماره CM.341.2008

 واحد پول:درخم-دوران اسلامی-نقره- عبداله بن زیبر-حکومت اموی در شرق –محراب آتش و دو ملازمان

و اما دو سکه منحصربفرد ، نادر و زیبا نیز در موسسه بازرگانی نوبل (موسسه سکه شناسی ، حراج سکه و مدال و اشیاء قدیمی در استرالیا)در معرض فروش قرار گرفته است که البته یکی از این سکه ها فروخته شده و دیگری هنوز در معرض فروش است.

سکه اول مربوط به دوران ساسانی(خسرو دوم) و به نام زیاد بن ابی سفیان فرماندار بصره ضرب شده است که واحدآن درهم و از جنس نقره می باشد و در ضرابخانه دارابگرد ضرب شده است.

و دومین سکه از این مجموعه نیز ضرب شده به نام ولید و با جنس نقره و واحد آن درهم است و در دارابگرد در فارسستان ضرب شده است که در یک طرف آن کلامِ مبارک” لااله الا الله” و در طرف دیگر “سوره اخلاص” نقش بسته است.

همانگونه که مهندس احمدرضا خسروی در صفحه ۴۹ کتاب خود با نام “داراب شکوه فراموش شده پارس” نیز اشاره نموده است، سکه رایج در زمان ساسانیان درهم(دراهم) از جنس نقره بود و متداولترین تمثال روی سکه ها از آن خسرو دوم(خسرو پرویز) بود که به دلیل ضرب فراوان سکه درطول پادشاهی دیر پای او کشور را پر کرده بود.

پس از اسلام، خلفا نام خود را به خط پهلوی به مسکوکات اضافه کرده و برحاشیه بیرونی روی سکه نقشی دینی به خط کوفی نیز افزودند.

به گفته تایلر اسمیت در زمان یزدگرد سوم طی سالهای ۶۳۶-۶۳۲ میلادی از هفده ضرابخانه ، تنها ضرابخانه های دارابگرد، خوزستان و سیستان سکه ضرب می کردند که حکایت از خارج شدن کنترل اکثریت مناطق ایران از دست پادشاه (یزدگرد سوم) پس از جنگ قادسیه دارد.

عبارت” دا “در سمت راست سکه ها نشانه ضرابخانه است مثل “دا (دارابگرد)” و آتش زرتشت نیز،  نماد مذهبیِ ایرانِ ساسانی است.

منبع:سایت خبری داراب آنلاین

برچسب‌ها, , , , , ,

Comments are closed.