تاریخ شهر داراب / جاذبه های گردشگری داراب / جغرافیای داراب / گردشگری داراب / گردشگری فرهنگی تاریخی / گردشگری فرهنگی_تاریخی / گردشگری و میراث فرهنگی

دارابگرد پس از اسلام

آذر ۸, ۱۳۹۳ در ۳:۰۰ ب.ظ توسط

تعداد زیادی سکه مشهور به سکه های عرب-ساسانی در شهر دارابگرد ضرب گردیده که از جمله آنها سکه های عثمان ،معاویه ،مروان و ابومسلم خراسانی می باشد.

بنا به نوشته برخی منابع ، در زمان صلح امام حسن(ع) با معاویه ، خراج شهر دارابگرد وثیقه صلح آن حضرت با معاویه قرار میگیرد و نماینده امام حسن (ع) به نام دحیه کلبی به دارابگرد اعزام میشود . آرامگاهی نیز در غرب شهر قدیم دارابگرد منسوب به دحیه کلبی می باشد .

شهر دارابگرد به دلیل موقعیت مهم سیاسی –اقتصادی خود چندی بعد پایتخت خاندان شبانکاره می گردد و در تحولات فارس نقش مهمی ایفا مینماید . در عهد سلاجقه ، شهر دارابگرد مورد هجوم شدید این سلسله قرار گرفته و ویران می گردد و این منطقه از آن زمان تا کنون غیر مسکونی می باشد.

اهالی دارابگرد به ناحیه ای در شرق شهر فعلی کوچ نموده و سپس در حدود قرن هفتم هجری قمری به محل فعلی عزیمت می کنند . قدمت شهر کنونی داراب بیش از ۶ قرن می باشد و مهمترین اثر تاریخی موجود در آن ، بنای مسجد جامع است که در مرکز شهر با سابقه ۴۰۰ ساله قرار دارد.

 

شهر باستانی دارابگرد شهر باستانی دارابگرد شهر باستانی دارابگرد شهر باستانی دارابگردشهر باستانی دارابگرد

برچسب‌ها,

Comments are closed.