تاریخ شهر داراب / درباره شهرستان داراب / گردشگری روستایی / گردشگری شهری / گردشگری فرهنگی تاریخی

فرهنگ و آداب رسوم شهرستان داراب

آبان ۱۹, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۰ ق.ظ توسط

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرستان داراب بیشتر متمایل به رعایت مسائل شرعی و مذهبی بوده که مخالف و جلوگیری روحانیت و مردم در زمان ستم شاهی از احداث سینما موید این مطلب می باشد. البته آداب و رسومی دارد که ریشه در اعتقادات گذشتگان خویش دارد.

 آداب و رسوم در شادی:

  1. مردم شهرستان داراب در مراسمات شادی بستگان و آشنایان از جمله ازدواج با شور و شوق زیادی شرکت می کنند و به منظور همکاری با عروس و داماد هدایای نقدی و جنسی در حد شأن و وضع خود به آنها اهداء می کنند.
  2. د زمان میلاد ائمه از جمله حضرت ولی عصر (عج) و امام حسن مجتبی (ع) شهر غرق در شادی و چراغانی میگردد و در شب میلاد امام حسن مجتبی به مناسبت انتصاب داراب به آن حضرت جشن با شکوهی با حضور میهمانان سراسر استان فارس برگزار می گردد.

  آداب و رسوم در عزا:

  1. عزای بستگان و آشنایان:

– مردم این شهرستان در هنگام فوت بستگان و آشنایان با حضور چشمگیر در مراسمات تدفین و ختم شرکت می کنند و به شانه همدردی اقدام به نوشتن پارچه های مشکی و نصب بر درب منزل متوفی می نمایند و مراسمات ختم شامل روز اول، هفته، چهلم و سال می باشد و مراسم پانزدهم نیز توسط خواهران برگزار می گردد. و بستگان و آشنایان معمولاً بین ۴۰ تا یکسال لباس مشکی می پوشند و از انجام مراسمات شادی مثل عروسی خودداری می کنند.

  1. مراسمات عزاداری ائمه (ع):

– به مناسبت امام حسین (ع) دهه اول محرم به برگزاری مراسمات سینه زنی و زنجیر زنی و روضه خوانی می پردازند. در عصر تاسوعا دسته های سینه زنی و زنجیر زنی به نشانه ارادت به سادات به درب منزل مرحوم آیت اله سید محمد علی نسابه در عصر عاشورا به امامزاده پیرمراد و گلزار شهدا شهرستان رفته و عزاداری می کنند و برای عزاداری سایر ائمه(ع) به مناسبت شهادت آنها در مساجد به عزاداری می پردازند.

برچسب‌ها

Comments are closed.