تاریخ شهر داراب / جاذبه های تاریخی داراب / جاذبه های فرهنگی و تاریخی داراب / جاذبه های گردشگری داراب / جاذبه های مذهبی داراب / گردشگری داراب

دحیه انصاری(مرقد صحابه بزرگ پیامبر”ص”در شهرستان داراب)

آذر ۷, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۹ ب.ظ توسط

دحیه انصاری تنها صحابه پیامبر اکرم(ص) است که در ایران مدفون است و مرقد مطهرش در کنار شهر قدیم دارابگرد و در فاصله شش کیلومتری داراب زیارتگاه مومنین است.این بزرگوار یکی از شش نفری است که قبل از دیگران به دین اسلام ایمان آورد ودر تمام جنگ ها بجز جنگ بدر همراه پیامبر بود.

پس از پذیرش صلحنامه معاویه توسط امام حسن مجتبی (ع)، در سال ۴۱ هجری قمری دحیه انصاری بعنوان نماینده امام به داراب آمد تا سالانه دو میلیون درهم از خراج دارابگرد را برای بازماندگان جنگ های صفین و جمل نزد آن حضرت بفرستد و در سال ۴۵ هجری قمری در این مکان به شهادت رسید.

وفات دحیه انصاری:
سال وفات دحیه را ۴۵ یا ۴۸ هـ ق نقل کرده اند. اگرچه قول ضعیفی مدفن او را مصر می داند (دائره المعارف الاسلامیه). در کتاب مجمع الرجال قهپایی ج۲ ص۷۶ به این شکل نقل شده است: «و هو مدفون فی قرب دارابجرد و هی بلده من اعمال فارس و قبره یزار و یتبرک به» دحیه در نزدیکی دارابجرد به خاک سپرده شده است و دارابجرد شهری در استان فارس می باشد و قبر دحیه در ۸ کیلومتری داراب محل زیارت مردم است. اهالی و زوار به آرامگاهش تبرک می جویند.

لغت نامه دهخدا، قلعه دحیه در دارابجرد فارس را منسوب به او دانسته است و همچنین در دائرهالمعارف فارس، آثارالعجم و فارسنامه ناصری به این موضوع اشاره شده که مزار دحیه کلبی در داراب فارس می باشد.

——————–

منابع:

کتاب داراب، شهر امام حسن مجتبی علیه السلام و دحیه کلبی انصاری
بحار ج
فارسنامه ناصری
دائرهالمعارف فارسی
آثار العجم

برچسب‌ها

Comments are closed.